درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 30 تير 13978 ذی‌القعده 1439Saturday 21 July 2018
  • سومین جشنواره بین المللی حقوق بشر آمریکایی برگزار می شود
  • ​آیت الله اراکی در نشست حقوق بشر آمریکایی: حوزه علمیه در تولید علم در همه عرصه ها خوب عمل کرده است
  • ​دیدار رئیس شورای مفتیان استان الانبار با آیت الله اراکی
  • آیت الله اراکی: چیزی به عنوان اسرائیل وجود ندارد/ مسئله فلسطین مسئله قرن است
  • بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت روز جهانی قدس
آیت الله اراکی در همایش گفتمان وحدت در چابهار: هویت جامعه اسلامی به مسئله وحدت گره خورده است/ وحدت منشأ رحمت است
1396/10/19796

آیت الله اراکی در همایش گفتمان وحدت در چابهار: هویت جامعه اسلامی به مسئله وحدت گره خورده است/ وحدت منشأ رحمت است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: مسئله وحدت، مسئله ای تاکتیکی و موقتی مبتنی بر مصلحت های سیاسی وحدت نیست، بلکه هویت جامعه اسلامی به مسئله وحدت گره خورده است.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، آیت الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب طی سخنانی در همایش گفتمان وحدت که صبح امروز(چهارشنبه) در چابهار برگزار شد، با اشاره به آیه شریفه « إِنَّ هَٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ »، اظهار داشت: مسئله وحدت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده است و از اهداف استراتژیک و اساسی نظام اسلامی است.

 

وی افزود: مسئله وحدت، مسئله ای تاکتیکی و موقتی مبتنی بر مصلحت های سیاسی وحدت نیست، بلکه هویت جامعه اسلامی به وحدت گره خورده است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه مسئله ولایت و وحدت معیار شکل گیری هویت جامعه اسلامی است، گفت: اگر جامعه ای ولایت الهی را نپذیرد این جامعه هویت ندارد و جامعه ولایی جامعه ای است که امر و نهی آن از سوی خدای متعال باشد.

 

آیت الله اراکی اظهار داشت: وقتی می گوییم ولایت منظور این است که جز خدای متعال کسی حق فرمان ندارد این اساس توحید است. مرحله بالاتر توحید، توحید در آمریت و برتریت است یعنی فرمان از آن خداوند است .

 

وی با اشاره به فرمانبرداری رسول خدا(ص) از خداوند و سرپیچی نکردن از فرامین خداوند گفت: همه حرف تاریخ ما در جهان کنونی این است که فرمان خدا باید در جهان بشر اجرا شود و فقیه و مجری آن باید آشنای به فرمان خدا و مرزهای دین خدا باشد، در بیان و تبیین و اجرای فرمان خدا عادل و امانتدار باشد؛ بر مبنای اجرای فرامین خدا عدل، امنیت و صلح در جامعه بشر شکل خواهد گرفت و این فرمان خدا اگر اجرا شود، اولین نتیجه آن پیدایش هویت اسلامی است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: ولایت الهی به جامعه هویت اسلامی می دهد؛ شاخصه امت اسلامی امت فرمانبردار الهی است؛ هویت آن هویت واحد و فرمانروایی خداست و جز او کسی حق فرمانروایی ندارد.

وی با اشاره به اینکه اختلافات کنونی اختلافات اجتهادی است، معیار هر نوع تفرقه در این جامعه  را ستیز و جنگیدن دانست و گفت: بر اساس آیات قرآن، وحدت همیشه منشأ رحمت است و تفرقه موجب نزول عذاب خداوند می شود.

آیت الله اراکی خاطر نشان کرد: مسأله وحدت یعنی اینکه باید بتوانیم هویت الهی و اسلامی خود را داشته باشیم،  فرمان خداوند واحد بر ما حاکم باشد و هویت اسلامی ما فرمانبرداری از خداوند متعال است، مسؤولین نهادهای مختلف ما باید احکام خدا را اجرا کنند.

وی تأکید کرد: وحدت نتیجه طبیعی هویت اسلامی است و اگر وحدت داشته باشیم، مشمول رحمت خداوند می شویم و عدالت برقرار می شود؛ به وسیله فرمانبری بشر از خدا هویت الهی اجرا می شود.

آیت الله اراکی اشاره کرد که  مقام معظم رهبری در نامه اخیر خود به مولوی عبدالحمید تأکید کرد که معیار در مسؤولیتها شایستگی است، معیار در توزیع ثروت باید معیارهای دینی و اسلامی باشد.

وی در پایان به سه رسالت انبیا، اصلاح بین جامعه، عدل و امنیت در جامعه بشر اشاره کرد و برای امت اسلام آرزوی توفیق کرد.

0 نظر