درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 25 مرداد 13974 ذی‌الحجه 1439Thursday 16 August 2018
  • جلسه شورای راهبردی جهانی سادات به همت معاونت اجتماعی مجمع جهانی تقریب برگزار شد
  • فراخوان مقاله سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي
  • نشست هم اندیشی آیت الله اراکی با  اعضای فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی مجلس شورای اسلامی
  • مصاحبه با آقای دکتر موسوی جرف مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
  • بیانیه محکومیت حمله تروریستی  به مسجد امام زمان(عج) در ولایت «پکتیا» در افغانستان
آیت الله اراکی: مجموعه روایات مشترک میان همه مذاهب اسلامی تدوین شود
1396/06/191019

آیت الله اراکی: مجموعه روایات مشترک میان همه مذاهب اسلامی تدوین شود

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: نیازمند منهج و روش اسلامی مشترک برای تمییز بین حدیث صحیح از سقیم هستیم که بر اساس آن مجموعه ی روایات مشترکی که متفقٌ علیه همه مذاهب باشد تدوین شود.

 

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، آیت الله "محسن اراکی" در افتتاحیه بزرگداشت محدث کبیر علامه شیخ محمد حسن حر عاملی مشغری که تحت اشراف حجت الاسلام والمسلمین سید حسن نصر الله دبیرکل حزب الله در شهر مشغره لبنان در حال برگزاری است، با تجلیل از شخصیت عالم جلیل القدر شیخ حر عاملی این شخصیت را از بزرگترین محدثین عالم اسلامی برشمرد و موسوعه رواییه وسائل الشيعه را بزرگترین موسوعه رواییه احادیث نبوی برشمرد و افزود: براساس علوم حدیث شیعی تمام راویات مرویه از ائمه معصومین سلام الله تعالی علیهم اجمعین روایات نبوی محسوب می شوند.

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به شرایط ویژه جهان اسلام گفت: ما هم اکنون نیازمند روش اسلامی مشترک برای تمییز بین حدیث صحیح از سقیم هستیم. منهج و روشی که بر اساس آن مجموعه ی روایات مشترکی که متفقٌ علیه همه مذاهب باشد تدوین شود.

 

وی سپس با اشاره به اصول عامه ی این روش مشترک، علمای مذاهب اسلامی را به مطالعه و دقت در این روش مشترک دعوت کرده و افزود: همه حوزه های علمیه مذاهب اسلامی و نیز دانشگاه های علوم دینی باید تلاش کنند به این روش و منهج مشترک در تنقیح روایات برسند و تنها در این صورت است که گفتگوی اسلامی صحیح شکل می پذیرد.

0 نظر