درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 25 مرداد 13974 ذی‌الحجه 1439Thursday 16 August 2018
  • جلسه شورای راهبردی جهانی سادات به همت معاونت اجتماعی مجمع جهانی تقریب برگزار شد
  • فراخوان مقاله سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي
  • نشست هم اندیشی آیت الله اراکی با  اعضای فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی مجلس شورای اسلامی
  • مصاحبه با آقای دکتر موسوی جرف مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
  • بیانیه محکومیت حمله تروریستی  به مسجد امام زمان(عج) در ولایت «پکتیا» در افغانستان
آیت الله اراکی: وسائل الشيعه یکی از بزرگترین مجامع حدیثی است
1396/06/191062

آیت الله اراکی: وسائل الشيعه یکی از بزرگترین مجامع حدیثی است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: وسائل الشيعه که یکی از بزرگترین مجامع حدیثی ما است شیخ حرعاملی در این کتاب هم احادیث را جمع آوری کرده اند و هم این احادیث را  براساس فتوای خودشان و نظام فقهی تنظیم کرده است

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، آیت الله "محسن اراكى" دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در حاشیه کنگره بین المللی شیخ حرعاملی که در کشور لبنان برگزارشد ، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: محدث بزرگ شیخ حر عاملی از جهت علمی در چند جنبه کارهای علمی ماندگاری کرده اند. آنچه ايشان تحت عنوان مجموعه حدیثی وسائل الشيعه از خود به جای گذاشته تنها حدیث نیست بلکه باید گفت هم به نوعی فقه است و هم به نوعی حدیث و دلیل موضوع این است که  وسائل الشيعه که یکی از بزرگترین مجامع حدیثی ما است ایشان در این کتاب خود هم احادیث را جمع آوری کرده اند و هم این احادیث را  براساس فتوای خودشان و نظام فقهی تنظیم کرده است حتی عناوین و ابواب در این کتاب مطابق فتوای ایشان تنظیم شده است.

 

وی افزود: در وسائل الشيعه می بینیم که وقتی شیخ حر عاملی عناوین این کتاب را معین می کنند گاهی در وجوب عنوان می دهند، گاهی در حرمت عنوان می دهند و گاهی در استحباب، کراهت و جواز عنوان می دهند. این عناوین مشخص می کنند که براساس فتوایشان احادیث را جمع آوری و عنوان دهی کرده اند. به همین دلیل این دوره وسائل الشيعه هم دوره فقه ایشان است و هم یک دوره حدیثی منظم.

 

آیت الله اراکی اظهار داشت: امتیازات دیگری که کتاب حدیثی این محدث بزرگ دارد این است که اولا تبویب ابواب این کتاب خیلی منظم است و نسبت به سایر کتب حدیثی منظم تر است. دوم جامعیت خوبی است که دوره حدیثی ایشان دارد و از اول طهارت تا آخر دیات را توانسته جمع کند و سوم اینکه جمع احادیث در کتاب ایشان بر اساس ابواب فقهی بوده است. 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب گفت: دوره حدیثی وسائل الشيعه بر اساس ابواب و نیاز فقیه دسته بندی شده است، متناسب با کتب فقهی بوده است و همراه با فهرست موضوعات فقهی است به همین دلیل این کتاب به مرجع فقها تبدیل شده است. اینکه شما می بینید کتابهای بزرگی مثل بحارالانوار، وافی، فروع کافی، من لا یحضره الفقیه و.... این گونه مرجع فقها نشده مهمترین دلیلش این است که وسائل الشيعه بر اساس ابواب فقهی تقسیم بندی شده است.

 

وی افزود: یک نکته مهم دیگر در وسائل الشيعه این است که محدث بزرگ شیخ حر عاملی اکثر احادیثی که استنادات فقهی دارند را جمع آوری کردند به شکلی که اگر یک فقیه بخواهد حدیثی را خارج از وسائل الشيعه پیدا کند کمتر اتفاق می افتد که آن حدیث معتبر باشد. شیخ حر عاملی تمام احادیث فقهی قابل استناد را به صورت کامل در وسائل الشيعه جمع آوری کرده است. بنابراین ایشان واقعاً خدمت بزرگی کرده اند.

0 نظر