درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 25 مرداد 13974 ذی‌الحجه 1439Thursday 16 August 2018
  • جلسه شورای راهبردی جهانی سادات به همت معاونت اجتماعی مجمع جهانی تقریب برگزار شد
  • فراخوان مقاله سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي
  • نشست هم اندیشی آیت الله اراکی با  اعضای فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی مجلس شورای اسلامی
  • مصاحبه با آقای دکتر موسوی جرف مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
  • بیانیه محکومیت حمله تروریستی  به مسجد امام زمان(عج) در ولایت «پکتیا» در افغانستان
نخستین اجلاس بین المللی نقش اتحادیه های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت
1396/07/18985

نخستین اجلاس بین المللی نقش اتحادیه های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت

نخستین اجلاس بین المللی "نقش اتحادیه های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت" با حضور اندیشمندان جهان اسلام روز چهارشنبه در هتل آزادی تهران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، "حجت الاسلام تقوی" در نخستین اجلاس‌ بین المللی "نقش اتحادیه های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت" که در هتل آزادی تهران برگزار شد، ضمن خوش آمد گویی به میهمانان گفت: نخبگان سرمایه های ارزشمندی در هر جامعه و دارای توانمندیهای ویژه ای هستند و به خاطر همین توانمندیها بخشی از جامعه را تحت تأثیر قرار می دهند.

وی ادامه داد: مجمع تقریب مذاهب به سراغ این مجموعه رفته تا از توانمندیها و سرمایه های انسانی نخبگان در جامعه برای تحکیم و تقویت وحدت کمک بگیرد و با استفاده از امکاناتی که در جامعه وجود دارد، استعدادهایشان را از مرحله قوه به فعل برساند.

حجت الاسلام تقوی در بخشی از سخنان خود تأکید کرد: ما اگر بخواهیم در برابر فرهنگ مهاجم غرب که هویت سوزی می کند، بایستیم و فرهنگ اسلامی خود را حفظ کنیم، تنها از طریق وحدت به این  نتیجه می رسیم.

وی افزود: دشمنان برای اینکه مانع رسیدن ما به هدفمان بشوند، تبلیغات منفی برای ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی به راه انداخته اند، تا آنها را به جان یکدیگر بیندازند و رژیم صهیونیستی را در امان نگه دارند؛ دشمنان می خواهند هویت اسلامی منطقه ما را مخدوش کنند.

تقوی تأکید کرد: تنها با وحدت می توانیم همه این تبلیغات تفرقه افکنانه را خنثی کنیم، همه باید به مجمع تقریب مذاهب در این مسیر کمک کنیم و در جهت وحدت و یکپارچگی گام برداریم و ارزشهای اسلامی را ترویج کنیم، ما راهی جز وحدت برای رسیدن به سرافرازی و فتح قله سربلندی نداریم.

وی افزود: از همه مسلمانان جهان می خواهیم که زیر پرچم اسلام وحدتمان را حفظ کنیم، امروز در جهت وحدت کار کردن مثل نماز برای ما یک نوع عبادت به حساب می آید.

 

استفاده از ظرفیت جوانان در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت در جهان اسلام

شیخ "نعیم قندور" از یونان نیز طی سخنانی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این اجلاس، وضعیت مسلمانان شیعه و سنی در یونان را تشریح کرد و گفت: مسلمانان کشور ما اعم از شیعه و سنی با حداقل مشکلات در کنار یکدیگر زندگی می کنند و در مناسبات مذهبی در کنار یکدیگر شرکت می کنند.

وی تأکید کرد که مسلمانان کشور ما در بسیاری از موارد از جمله در مورد لبنان، غزه، بحرین و ... یکدست و هم نظر هستند؛ ما کاری به مشکلات دولتها نداریم، این مردم و ملتها هستند که مورد توجه قرار می دهیم.

نعیم قندور با تأکید بر نقش مهم جوانان در جامعه، خواستار استفاده از ظرفیت آنها در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت در جهان اسلام شد.دکتر «کمال هلباوی» از  اندیشمندان مصری در نخستین اجلاس‌ بین المللی "اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت اسلامی" نحوه استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت در جهان اسلام را تشریح کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود خواستار همکاری سازمانهای مردم نهاد برای حمایت از آوارگان مسلمان روهینگیا، یمن، لیبی و ... شد.

 

ضرورت تشکیل مجمع و نهادهای تقریبی

زاهدی" از اعضای کمیسیون" طی سخنانی گفت: حرکتی که در زمینه اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت آغاز شده است، باید با برنامه ریزی دقیقتر و پرشتابتر به پیش برود.

وی افزود: استکبار و جریان صهیونیسم در اواخر قرن 20، برای قرن 21 موضوع جنگ درون تمدنی را مطرح  کردند و جنگ درون تمدنی در جهان اسلام را کلید زدند تا جریانات افراطی و تکفیری در جهان اسلام ایجاد شود؛ بنابراین ضرورت تشکیل مجمع و نهادهای تقریبی مرتبط دیگر به وجود آمد.

زاهدی با ابراز رضایت از پیشنهادات مطرح شده در این کمیسیون گفت: از همه نقطه نظرات شرکت کنندگان استفاده خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد، مسیر وحدت اسلامی به سر منزل مقصود برسد و دیپلماسی وحدت در حوزه های مختلف اقتصادی، علم و فناوری، امنیتی، سیاسی، ارتباطات و .. شکل بگیرد.

زاهدی همچنین ابراز امیدواری کرد با تکیه بر نیروی جوان، ضمن تربیت نسل مدیران آینده در حوزه مختلف، در سالهای آینده جهان اسلام به عنوان یک ابر قدرت در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و ...با وحدتی که بین امت اسلامی ایجاد خواهد شد، حرفش را در مجامع بین المللی از حوزه قدرت بیان کند.استفاده از ظرفیت های جهان اسلامحجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد نیز طی سخنانی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این اجلاس در اشاره به آیه ای از قرآن کریم گفت: جامعه انسانی یک امت واحده بود و زمینه اختلافات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در جوامع به وجود نیامده بود؛ خداوند برای مدیریت جامعه بشری انبیاء خود را با کتب آسمانی در مسیر هدایت بشر قرار داد  و انبیاء حرکت خود را برای رسیدن به وحدت بین جوامع بشری آغاز کردند.

وی تأکید کرد که اندیشمندان، روشنفکران و اهل علم باید تدوام بخش راه انبیا در این مسیر باشند و با تمسک به قرآن و سنت پیشوایان و رسول خدا(ص) ، مسیر وحدت را هموار کنند، امروز جهان اسلام از ظرفیتهای متراکم و انباشته شده ای برخوردار است که می توان با استفاده از آنها مسیر این حرکت را هموار کرد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد تأکید کرد: در هر نقطه ای که این امت مقابل دنیای استکبار قرار گرفته، پیروز بوده است؛ سراسر عالم اسلامی، نماد پیروزی حرکت عزت آفرین دنیای اسلام در برابر استکبار است و امیدوارم این راه را با تمسک به قرآن و سنت رسول اکرم(ص) و آموزه های دین اسلام  تداوم ببخشیم.

 

گفتمان دینی باید برای همه اقشار مردم باشد

شیخ بلال سعید شعبان، دبیرکل جنبش التوحید لبنان، طی سخنانی تأکید کرد: گفتمان دینی باید برای همه اقشار مردم باشد و علما نباید فقط به مسجد اکتفا کنند زیرا نقش آنان در میان عامه مردم مهم تر و پررنگ تر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه باید همه قشرهای جامعه ، نه فقط یک قشر خاص را به گفتمان دعوت کرد،  گفت: ما باید فرهنگ دینی جدیدی بنا کنیم تا به اهدافی که در نظر داریم دست یابیم.

شیخ شعبان با اشاره به اینکه باید طرفدار نوین گرایی باشیم و به روش گذشتگان اکتفا نکنیم خاطرنشان کرد: دین خدا یک دین جهانی است و شامل همه قومیت ها، نژادها و همه زنان و مردان می شود همانگونه که خداوند به آن در قرآن کریم اشاره کرده است.

وی تأکید کرد: دین اسلام یک دین واحد است پس نباید میان شیعه و سنی تفرقه ایجاد شود. ما باید اصلاح گرایی داشته باشیم تا بتوانیم میان همه قومیت ها و مذاهب اتحاد ایجاد کنیم.

باید به نصیحت حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران گوش فرا دهیم

شیخ زهیر جعید، رئیس جبهه عمل اسلامی لبنان، در سخنانی با تأکید بر این که مسأله وحدت فقط به علما محصور نمی شود و باید همه اقشار امت اسلامی را مخاطب قرار داد، خاطرنشان کرد: اینجاست که نقش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آشکار می شود. زیرا فعالیت های این مجمع از حالت کنونی فراتر رفته و به سمت فعالیت های بانوان و ورزش نیز حرکت کرده است.

وی تأکید کرد: آنچه امروز در جهان دیده می شود، تنها نبرد میان مذاهب نیست بلکه یک پرونده جهانی است که علیه اسلام قدم برداشته اند. اما امروز مقاومت اسلامی با ایستادگی خود این موانع را از پیش رو برداشته است.

شیخ جعید گفت: ما باید به نصیحت حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران گوش فرا دهیم و به اخلاص و وحدت متمسک شویم تا به پیروزی دست یابیم.

وی با تأکید بر اینکه شیعه و سنی دو روح در یک جسم واحد هستند، تأکید کرد: ما باید فعالیت های خود را بر دانشگاه ها و شبکه های تلویزیونی مشترک میان شیعه و سنی متمرکز کنیم زیرا اکنون شبکه های تلویزیونی بسیاری وجود دارند که در راستای ایجاد تفرقه میان مذاهب و تبلیغ مذهب وهابیت خیز برداشته اند. لذا تأسیس یک شبکه تلویزیونی وحدت گرا از ضروریات است.

این عالم اهل سنت لبنانی تصریح کرد: کشور ایران تنها از آنِ شیعیان نیست بلکه یک کشور اسلامی برای همه مسلمانان است و جهان اسلام باید به این باور برسد که علمای شیعه و سنی در کنار هم می توانند گام های مشترکی بردارند زیرا پیروزی فقط از گذر وحدت به وجود می آید.

 

ارائه برنامه های عملی برای جلوگیری از درگیری ها و منازعات موجود در کشورهای اسلامی

شیخ عبدالقادر آلوسی، عالم اهل سنت عراقی نیز طی سخنانی، خاطرنشان کرد: بحمدالله نخستین گام در جهت ایجاد وحدت برداشته شده است و در تلاش هستیم که گام های عملی را نیز در این زمینه برداریم.

وی بر ارائه برنامه های عملی برای جلوگیری از درگیری ها و منازعات موجود در کشورهایی چون عراق، سوریه، یمن و سایر کشورهای درگیر تأکید کرد و گفت: ما در گذشته هم نیازمند وحدت جهان اسلام بودیم اما امروز این تلاش ها از طریق علمای مسلمان باید بیشتر شود.

شیخ آلوسی با انتقاد از برخی کشورهای اسلامی که عامل ایجاد تفرقه هستند، گفت: ما باید مشکلات را پیدا کنیم و بدانیم که چرا قشرهای مدعی وحدت اسلامی به شعارهای خود عمل نمی کنند؟

وی با تأکید بر اینکه باید نسبت به مؤسسات تقریبی اهتمام بیشتری داشت، خاطرنشان کرد: باید قشر دانشجو نیز در این زمینه جدی گرفته شود و به فعال سازی فعالیت های دانشگاهی در بخش تحصیلات تکمیلی اهمیت ویژه ای داد.

این عالم اهل سنت عراقی بر ایجاد پایگاه های ارتباطی وحدت گرا تأکید کرد و گفت: ما امیدواریم بتوانیم وحدت اقتصادی را در میان مسلمانان جهان ایجاد کنیم چرا که این سرمایه ها نقش بزرگی در این زمینه دارد.

وی همچنین بر تشکیل شبکه های تلویزیونی وحدت گرا و دوری از ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی تأکید کرد و نقش این شبکه ها را بسیار مهم ارزیابی کرد.در ادامه این اجلاس نظام نامه تأیید صلاحیت جمعیت های تقریب نهاد توسط هیأت رئیسه با مشارکت اعضا تبیین شد.

خانم دکتر خزعلی، عضو کمیسیون جمعیت های تقریب نهاد جهان اسلام، نظام نامه تأیید صلاحیت این جمعیت ها را قرائت کرد.

در مقدمه این نظام نامه آمده است: امروز جهان اسلام دستخوش دسیسه های نظام سلطه است که تفرقه و انشقاق بین ملت ها و دولت های اسلامی را هر روز به شکل جدیدی دامن می زنند تا ظرفیت های مادی و معنوی جهان اسلام به شدت تخریب و از بین برده شود. برای رویارویی با این توطئه های پی در پی، استفاده از ظرفیت های مردمی و تشکل های مردم نهاد اجتناب ناپذیر است. شناسایی این ظرفیت ها، حمایت از آنها و هم راستا نمودن آنها از جمله راهبردهایی است که مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این مقطع زمانی در ادامه فعالیت های گسترده جهانی خود مورد توجه قرار می دهد. ایجاد شبکه ارتباطی فیمابین نخبه های اقشاری، مشارکت، انسجام بخشی و اعتماد سازی می تواند بخشی از سرمایه اجتماعی جهان اسلام را در راستای تشکیل امت واحد اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی رقم بزند.

 این نظام نامه شامل دو فصل "کلیات" و "اهداف" است. در فصل اول اصطلاحاتی چون مجمع، نهاد، پروانه تأیید صلاحیت، کنفرانس، مجمع عمومی و شورای عالی تبیین شده است و در فصل دوم به اهداف تشکیل جمعیت های مردم نهاد پرداخته شده است. 

0 نظر