درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 25 مرداد 13974 ذی‌الحجه 1439Thursday 16 August 2018
  • جلسه شورای راهبردی جهانی سادات به همت معاونت اجتماعی مجمع جهانی تقریب برگزار شد
  • فراخوان مقاله سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي
  • نشست هم اندیشی آیت الله اراکی با  اعضای فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی مجلس شورای اسلامی
  • مصاحبه با آقای دکتر موسوی جرف مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
  • بیانیه محکومیت حمله تروریستی  به مسجد امام زمان(عج) در ولایت «پکتیا» در افغانستان
​آیت الله اراکی: قدرت های بزرگ جهانی پیروان مذاهب را از یکدیگر جدا کردند تا از آنها برای تحکیم قدرت خود استفاده کنند
1397/02/20365

​آیت الله اراکی: قدرت های بزرگ جهانی پیروان مذاهب را از یکدیگر جدا کردند تا از آنها برای تحکیم قدرت خود استفاده کنند

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: قدرت های جهانی اتباع مذاهب را از هم جدا کردند تا از آنها برای تحکیم قدرت خود استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، آیت الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، عصر دوشنبه 17 اردیبهشت در دیدار "مارکوس تنوریو" نماینده پارلمان و رئیس فراکسیون ادیان پارلمان برزیل و "رومانا داوگونیوک" رئیس اتاق مشترک بازرگانی برزیل- ایران و نایب رئیس اتاق بازرگانی فدرال برزیل، به ارتباطات دو کشور ایران و برزیل اشاره و تأکید کرد: ارتباطات دو کشور از نظر مباحث صلح و عدالت و در رأس آنها مسئله دین، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

آیت الله اراکی درباره ادیان مختلف مانند اسلام، مسیحیت و یهودیت خاطرنشان کرد: ما مسلمانان معتقدیم که ادیان اساساً یکی هستند و بین ادیان آسمانی هیچ اختلافی وجود ندارد و در آیات قرآن کریم نیز بر این مسئله تأکید شده است. کسانی که ادیان را در مقابل هم قرار دادند، کسانی بودند که از تفرقه میان ادیان سود می برند. لذا اگر ما به تعالیم حقیقی پیامبران مراجعه کنیم خواهیم یافت که همه متفق القول و دارای یک هدف هستند.

 

وی افزود: آن کسانی که از صلح و عدالت آسیب می بینند، توده مردم نبوده و نیستند بلکه همان ظالمان و ستمگران هستند که مانع تحقق صلح در جامعه شده اند. لذا بهترین راه برای جاری شدن صلح و عدالت در جامعه آن است که هرکس به دین خود مراجعه کند و با مطالعه در دین خود به نتیجه لازم دست یابد زیرا در بطن همه ادیان صلح و عدالت دیده می شود.

 

دبیرکل مجمع تقریب در زمینه سوء استفاده قدرت های بزرگ جهانی از پیروان مذاهب مختلف اظهار داشت: قدرت های بزرگ جهانی پیروان مذاهب را از یکدیگر جدا کردند تا از آنها برای تحکیم قدرت خود استفاده کنند.

 

آیت الله اراکی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اقتصاد بین المللی گفت: ما معتقدیم ارزی که امروز در بین ملت ها رایج شده است، تکیه گاهش قدرت است نه اقتصاد حقیقی. دلار اکنون یک وسیله برای دزدی ثروت ها است و آمریکا تبدیل به بزرگترین دزد دنیا شده است.

 

وی درباره راه حل این مشکل جهانی خاطرنشان کرد: ما در فقه اسلامی معتقدیم که پول باید حقیقی باشد نه اعتباری، و از سوی یک مرکز حقیقی اعتبار داشته باشد نه از سوی قدرت های جهانی. این امر می تواند در جوامع پیاده شود در صورتی که چند کشور قدرتمند دنیا مانند روسیه، چین، ایران، برزیل و دیگر کشورهای قدرتمند، با یکدیگر همکاری کنند که یک پول حقیقی را مبنای معاملات خود قرار دهند. در این صورت مشکل بزرگی در اقتصاد جهان حل خواهد شد.

 

آیت الله اراکی پیشنهاد داد که نشست هایی برای نزدیکی پیروان ادیان و مذاهب مختلف در برزیل برگزار شود و همچنین کمیته مساعی حمیده که از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأسیس شده است، در کشور برزیل دفتری تأسیس کند تا پیروان مذاهب برزیل و سایر کشورهای منطقه در آن کمیته فعالیت داشته باشند.

 

نماینده پارلمان برزیل نیز از این پیشنهاد بسیار استقبال کرد و اعلام آمادگی کرد که در صورت موافقت پارلمان برزیل و همچنین اتاق بازرگانی این کشور، نشست های مذکور در آن کشور برگزار شود و دفتری برای کمیته مساعی حمیده تأسیس گردد.

0 نظر