درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

چهارشنبه 3 بهمن 139716 جمادی‌الاول 1440Wednesday 23 January 2019
  • بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به مناسبت  ترور مولانا سمیع الحق، رئیس جماعت اسلامی پاکستان
  • روایت آیت‌الله اراکی از جزئیات اجلاس رهبران ادیان جهان در قزاقستان
  • سومین جلسه شورای سیاستگذاری اجلاسیه نقش احزاب و فعالان سیاسی برگزار شد
  • آیت‌الله اراکی در اجلاس رهبران ادیان در قزاقستان: تروریسم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی از تروریسم نظامی...
  • برگزاری دومین جلسه شورای سیاستگذاری اجلاسیه نقش احزاب و فعالان سیاسی با حضور آیت الله تقوی
​دیدار رئیس شورای مفتیان استان الانبار با آیت الله اراکی
1397/03/20562

​دیدار رئیس شورای مفتیان استان الانبار با آیت الله اراکی

رئیس شورای مفتیان استان الانبار عراق، در دیدار با آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بر لزوم حمایت علمای شیعه و اهل سنت از مسئله تقریب تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، شیخ جلال الدین الکبیسی، رئیس شورای مفتیان استان الانبار عراق، با آیت الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

 

شیخ الکبیسی در این دیدار با تأکید بر اهمیت حمایت واقعی از تقریب خاطرنشان کرد: متأسفانه حمایت واقعی از تقریب در کشور عراق مشاهده نمی شود. تقریب و اقدامات تقریبی وجود دارد اما منحصر به برگزاری کنفرانس ها، نشست ها و فعالیت های این چنینی است.

 

وی افزود: کسانی که ادعای حمایت از تقریب را دارند فقط اسم تقریب را یدک می کشند. این مسئله موجب ناخشنودی اهل سنت و شیعه در عراق شده است.

 

این عالم اهل سنت عراقی پیشنهاد داد که اعضای اصلی مجامع تقریبی در عراق، اعضای مجمع وحدت اسلامی این کشور و حتی علمای اهل سنت عراق، از طریق انتشار فایل های صوتی، ضمن ردّ برخی کتاب های تکفیری مانند کتاب ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب، حقیقت تقریب را برای مردم توضیح دهند و آنها را نسبت به محتویات آن آگاه سازند.

 

آیت الله اراکی نیز ضمن استقبال از این پیشنهاد، با تأکید بر اینکه انتشار فایل های صوتی از سوی علمای شیعه و اهل سنت می تواند در تبیین مسئله تقریب راهگشا باشد، آمادگی خود را برای بررسی این پیشنهاد و انجام آن اعلام کرد.

 

در بخش دیگری از این دیدار، شیخ الکبیسی در پاسخ به سوال آیت الله اراکی درباره اوضاع داخلی عراق، گفت: کشور عراق چندی است که درگیر مسائل انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت جدید است. اما در استان الانبار، اوضاع بحمدالله خوب است با وجود اینکه آمریکا در مسائل این منطقه مداخله می کند.

 

وی با اشاره به استقرار نسبی منطقه الانبار عراق اظهار داشت: برخی از آوارگان به منازل خود بازگشته اند و از نظر امنیتی اوضاع نسبتاً آرامی برقرار است.

 

آیت الله اراکی از آغاز بازسازی در استان الانبار نیز جویا شد که شیخ الکبیسی پاسخ داد: هنوز در این استان بازسازی آغاز نشده است. بسیاری از مناطق استان الانبار و حتی بسیاری از بیمارستان ها در اثر جنگ و درگیری تخریب شده است. به عنوان مثال برخی از بیمارستان ها به گونه ای تخریب شده اند که با یک تکان فرو می ریزند. در برخی مناطق نیز یک محله به طور کامل تخریب شده است و این مسائل مصیبتی بزرگ به شمار می آید.

 

آیت الله اراکی در پایان این دیدار با تأکید بر اینکه "جنگ داخلی تخریب کننده تر از جنگ خارجی است" برای مردم عراق آرزوی آرامش و امنیت و سلامتی کرد و از خداوند متعال خواستار قبولی طاعات و عبادات همه مسلمانان در ماه مبارک رمضان و استفاده از برکات الهی در این ماه مبارک شد.

0 نظر