درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 25 مرداد 13974 ذی‌الحجه 1439Thursday 16 August 2018
  • جلسه شورای راهبردی جهانی سادات به همت معاونت اجتماعی مجمع جهانی تقریب برگزار شد
  • فراخوان مقاله سي ودومين كنفرانس بين المللي وحدت اسلامي
  • نشست هم اندیشی آیت الله اراکی با  اعضای فراکسیون وحدت و تقریب پیروان مذاهب اسلامی مجلس شورای اسلامی
  • مصاحبه با آقای دکتر موسوی جرف مدیر کل امور مجلس  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
  • بیانیه محکومیت حمله تروریستی  به مسجد امام زمان(عج) در ولایت «پکتیا» در افغانستان
​آیت الله اراکی در نشست حقوق بشر آمریکایی: حوزه علمیه در تولید علم در همه عرصه ها خوب عمل کرده است
1397/03/22407

​آیت الله اراکی در نشست حقوق بشر آمریکایی: حوزه علمیه در تولید علم در همه عرصه ها خوب عمل کرده است

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: چالش های حقوق بشرآمریکایی نمونه پیشرفته حقوق بشر سکولار در جهان است و این حقوق بشر در سه عرصه دچار چالش جدی است.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب، آیت الله محسن اراکی عصر روز دوشنبه 21 خرداد در نشست علمی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» که در سالن آیت الله حائری مرکز مدیریت حوزه علمیه در قم  برگزار شد، اظهار داشت: چالش های حقوق بشرآمریکایی نمونه پیشرفته حقوق بشر سکولار در جهان است و این حقوق بشر در سه عرصه دچار چالش جدی است.

 

وی گفت: در عرصه تئوری، حقوق بشر سکولار از ارائه مبنای برهانی و قابل اعتمادی برای حقوق بشر و مکاتب سکولار برای ارائه یک مبنای قابل اعتماد ناتوان اند.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: ما معتقدیم در حوزه های علمیه باید به این مسئله پرداخته شود و از حقوق بشر سکولار اگر هر تعریفی ارائه شود قراردادی است.

 

وی تصریح کرد: ما معتقدیم حقوق بشر آمریکایی با یک چالش اساسی در بعد تئوری رو به رو است که این چالش قابل حل نیست و معتقدیم حقوق اسلامی مبتنی است بر یک اصل برهانی و قابل استدلال.

 

آیت الله اراکی با بیان اینکه همه حقوق به نظر ما به حق اطاعت الهی بر می گردد و ریشه در اطاعت خداوند دارد، گفت: یکی از عالی ترین مقوله های فکری در فرهنگ اسلامی این مقوله بزرگ است که از خدای متعال سؤال نمی شود بلکه او سؤال می کند.

 

وی ادامه داد: چالش دیگر در عرصه واژگان است که تعریف درستی از واژگان نمی یابیم  و تعریف ثابتی از ظلم و حق ندارند؛ لذا نظام سکولار نمی تواند تعبیر درستی را ارائه دهد.

 

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، چالش رفتاری را از دیگر چالش های مهم عنوان کرد و افزود: حقوق بشر آمریکایی و اروپایی دچار این چالش جدی شده است.

 

وی ابراز داشت: ‌قبل از انقلاب شرایط به گونه ای بود که حوزه های علمیه، نظم خاصی نداشت و بعد از انقلاب حوزه قم از نظر سازو کار و نظم بسیار متحول شد و کارهای خوبی انجام گرفت.

 

آیت الله اراکی عنوان کرد:‌ ما محققان زیادی در حوزه داریم و تولید فکری که در حوزه علمیه قم صورت گرفته از نادرترین تولیدات علمی در مراکز علمی است و از این نظر بسیار پیشرفته ایم اما این تولید ما محبوس و منزوی است.

 

وی گفت: حوزه علمیه در تولید علم در همه عرصه ها خوب عمل کرده است، اما این علم در دنیا و حتی در داخل کشور به خوبی عرضه نمی شود؛ دیگر این که تقسیم کار در حوزه ها وجود ندارد و این از جمله اشکالاتی است که هنوز وجود دارد و باید رسیدگی شود.

0 نظر